Dünyanın en kapsamlı iş geliştirme platformu olarak kabul edilen Global Cleantech Innovation Programme (GCIP)...
Dünyanın en kapsamlı iş geliştirme platformu olarak kabul edilen Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) (Global Girişimcilik Hızlandırma Programı) kapsamında 2015 yılında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkede “Temiz Teknoloji” alanında yapılan iş fikirleri yarışmasının Türkiye seçmelerinde, Aydın’dan Green Coal Takımı Makine Mühendisi Tolga Şarlayan ve Pazarlama Uzmanı Oğuzhan Yılmaz iş fikri ortaklığı “PRİNADAN MANGAL KÖMÜR ÜRETİMİ” projeleri ile 200’den fazla girişimcinin katıldığı Türkiye seçmelerinde, “Atıktan Enerji Üretimi Kategorisi”nde “Türkiye birincisi” oldu.
7 Ülkenin Kategori birincileri daha sonra 16-20 Kasım 2015 tarihlerinde Amerika’da “Silikon Vadisi’nde” yapılan final seçmelerine katıldı.

Türkiye seçmelerinde kategori birincisi olarak tüm Aydın’lılara sevinç ve gurur yaşatan Green Coal Takımı Makine Mühendisi Tolga Şarlayan ve Pazarlama Uzmanı Oğuzhan Yılmaz, final seçmeleri sonucu iş fikirleriyle Dünya Üçüncü oldu. 

Dünya Üçüncüsü iki girişimcimize, prinadan mangal kömürü üretmek için diğer Ülkelerden şimdiden iş ve ortaklık teklifleri gelmeye başladı.

Global Girişimcilik Hızlandırma Programı (GCIP) nedir? 

GCIP Programının Dünya’nın en kapsamlı iş geliştirme platformu olduğu açıklayan Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Görgülü,“Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), Küresel Çevre Fonu (GEF) ve The Cleantech Open ile birlikte “Enerji ve Çevre” konusunda girişimci iş fikirlerinin yarıştığı ve desteklendiği uluslararası bir program olan GCIP Programına Türkiye 2014 yılından itibaren katılmaya başladı. Program, Türkiye dahil 7 ülkede eş zamanlı yürütülmektedir.Türkiye’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde ve TÜBİTAK‘ın ev sahipliğinde yürütülen programın 2015 yılı proje çağrısına “Enerji Verimliliği”, “Yenilenebilir Enerji”, “Atıktan Enerji Üretimi” ve “Su Verimliliği” olmak üzere dört ayrı kategoride başvuru alındı” dedi.

Prinadan mangal kömürü üretme fikrinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Görgülü, Ülkemizdeki mangal kömürü piyasası ihtiyacının %7 gibi çok az kısmı yerli kaynaklardan sağlanırken, %93’lük kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır.

Aydın’da her yıl zeytinyağı üretimi sonucu 120.000 ton’dan fazla prina elde edilmektedir. Dünya Üçüncüsü girişimcilerimiz, finansmanlarının sınırlı olması nedeniyle, kurmayı planladıkları tesiste ilk etapta yılda 1200 ton prinayı işleyerek mangal kömürü üretecek.  Prinadan elde edilen mangal kömürü kokusuz ve diğer mangal kömürlerine göre yanma süresi çok uzun, kül oranı çok düşük (%11), ısı kalorisi çok yüksek (5.500 kcal).

Aydın’da ticari olarak yeterince değerlendirilemeyen pirinanın büyük bir kısmı yakıt olarak kullanılırken, bir kısmıda alıcı ortamlara verilmekte, boş arazilere dökülmektedir. Bu durum çevre sorunu da oluşturmaktadır.

Girişimlerimiz prinadan mangal kömürü ile birlikte, Türkiye için çok önemli olan ve cari açık yaratan aktif karbon ile şu anda ismini gizli tutmak zorunda olduğumuz kimyasal bir ürün daha elde edecek.

Aktif karbon ihtiyacımızın %6 gibi çok az kısmı yerli kaynaklardan sağlanırken, %94’lük kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Aktif karbonun kullanım alanlarından en önemlisi ve stratejik olanı, savunma sanayisinde  kullanılmasıdır. Aktif karbon gaz maskelerinde kullanılarak zehirli gazlardan korunma sağladığı gibi nükleer, biyolojik ve kimyasal elbiselerin üretiminde kullanılarak savaş durumunda askerlerimizin korunması sağlanabilecektir.

Bu nedenle, değerli girişimcilerimizin geliştirdiği proje Aydın için çok önemli.

Görgülü, inovasyon alanında bir ilke imza atarak Türkiye’ye Dünya Üçüncülüğünü getiren girişimcilerimiz, elde ettikleri başarıları 2016 yılının Ocak ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  katılımıyla düzenlenecek ödül programında,Başbakanın elinden alacakları ödülle taçlanacak.

Girişimciler,Vali Erol AYYILDIZ’ın himayelerinde Türkiye seçmelerine ve Amerika’da Silikon Vadisi’ndeki yarışmaya katıldı. Amerika’daki yarışmaya katılım için uçak biletlerini TÜBİTAK sağladı.
29.09.2016 14:42